Gmina Nowe Warpno położona jest na końcu Polski, w jej północno-zachodniej części, w województwie zachodniopomorskim. Na krańcu półwyspu Nowowarpieńskiego leży miasto Nowe Warpno. Jego wybrzeże od strony wschodniej i północnej oblewają wody Zalewu Szczecińskiego, a od zachodu wody jeziora Nowowarpieńskiego, przez które przechodzi granica z Niemcami.

Powierzchnia gminy wynosi 197 km2, z czego zdecydowaną większość zajmują wody Zalewu Szczecińskiego i kompleksy le 47;ne Puszczy Wkrzańskiej, które występują w centralnej części gminy. Puszczę tą obecnie w 80% porastają drzewostany sosnowe. Oprócz nich występują tu drzewostany liściaste, łąki, pastwiska, tereny podmokłe i grzęzawiska oraz w niewielkim stopniu torfowiska wysokie i przejściowe, fragmenty boru bagiennego i słone łąki. W obrębie gminy znajdują się cztery jeziora: Nowowarpieńskie, Piaski, Myśliborskie Wielkie i Małomyśliborskie, oraz dwie rzeki: Krwia Struga i Myśliborka.

Linia brzegowa Zalewu Szczecińskiego na odcinku od Nowego Warpna do Trzebieży tworzy przeważnie wybrzeże płaskie. Jedynie w dwóch miejscach występuje brzeg o charakterze klifowym. Aktualnie podcinany klif znajduje się tylko na odcinku 600m koło Miroszewa i jest to tzw. klif żywy. Tempo abrazji jest tu dość znaczne i sięga 1m rocznie. Drugi klif na wschód od Trzebieradza, znajduje się obecnie całkowicie poza zasięgiem fal i jest tzw. klifem martwym.

Miroszewo

Miroszewo

Na łamach tego blogu chciałam zapoznać wszystkich ze zbiorowiskami roślinnymi i gatunkami roślin występującymi na terenie gminy Nowe Warpno. Jednakże waloryzacja przyrodnicza gminy, która stanowi za podstawę mojego opracowania, ma już 13 lat więc nie trudno się domyśleć, że przez taki czas mogły zajść dość duże zmiany w szacie roślinnej gminy (niektóre zbiorowiska zanikły, inne się pojawiły, to samo tyczy się poszczególnych gatunków roślin). Muszę zaznaczyć, że interesuję się tym już kilka lat, a moje obserwacje obejmują głównie teren w obrębie ok. 8 km od centrum miasta. Niestety „im dalej w las” tym bardziej niezbadany teren. Najfajniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że co roku znajduje nowe gatunki roślin niezależnie od tego czy odwiedzam sprawdzone już „szlaki” czy też całkiem nowe ścieżki.

Postaram się pokazać tutaj wszystkie zbiorowiska roślinne z waloryzacji przyrodniczej gminy, ale też napisze o tych, które sama zaobserwowałam, to samo tyczy się flory. W waloryzacji przyrodniczej gminy stwierdzono 586 gatunków roślin, mi na razie udało się potwierdzić 399, ale zauważyłam również nowe gatunki (63) i takie które były już podawane z tych terenów (26), jednakże nie były ujęte w waloryzacji.

Jeśli zobaczycie jakieś błędy np. w oznaczeniu roślin i zespołów oraz w poprawnej pisowni ich nazw lub macie jakieś pytania to proszę o kontakt na email.

Szata roślinna gminy Nowe Warpno